|
Kiállítás ajánló
A Kecskeméten, Kiskunhalason, Nagybányán, Münchenben, Stuttgartban illetve Berlinben bemutatott kisebb tárlatok után a budapesti kiállítás jóval több műalkotás felvonultatásával, árnyaltabban tekinti át az életmű egészét.<
A kiállítás Thorma művészetének eddigi legteljesebb bemutatása, különlegességét pedig az adja, hogy a festő halála után 1939-ben rendezett rövid tárlat kivételével a művésznek még soha nem volt gyűjteményes kiállítása Budapesten. Pedig Thorma János az 1896-ban európai hírűvé vált nagybányai festőiskola egyik alapító tagja és számos, a modern magyar festészetet meghatározó művész mestere volt. Thorma már fiatalon rendkívüli sikereket ért el, nemcsak hazánkban, de Münchenben és Párizsban is. Életének és festői működésének legfőbb helyszíne azonban a magyar Barbizonként is ismert Nagybánya lett. Plein air festészete itt érett be igazán. Sodró, tüzes színeivel, fénnyel teli, nagy levegőjű tájaival egyre elevenebb műveket alkotott. A Magyar Nemzeti Galériában bemutatott több mint száz festmény és rajz jelentős része eddig nemcsak a nagyközönség, de a szakma számára is ismeretlen volt.
A kiállítás több közgyűjtemény és magángyűjtő közreműködésével valósul meg: a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a debreceni Déri Múzeum, a miskolci Herman Ottó Múzeum, a kecskeméti Katona József Múzeum és a kiskunhalasi Thorma János Múzeum anyaga mellett számos hazai, valamint német és román magángyűjtemény tulajdonosa járult hozzá kölcsönzéseivel a budapesti kiállítás megrendezéséhez.
|
|